niedziela, maja 08, 2016

Czy pomaganie innym jest fajne?

Witajcie!
   Dzisiaj chciałam Was zapytać, co oznacza jedno zdanie: pomagam innym. No właśnie, co robimy, żeby pomóc komuś obok? A może nic nie robimy? Żyjemy, przechodząc obok spraw czy ludzi którzy nas potrzebują, może nie tyle nas a prostego gestu - wyciągnięcia do nich naszej ręki.
   Często w życiu codziennym spotykam się z pełną ignorancją słowa "pomoc". Po co mam pomagać komuś, skoro on nie pomógł mi? - często słyszę. Dziwne, bo gdybyśmy się postawili na miejscu tego "kogoś", to czy chcielibyśmy być pozostawieni sami sobie, bez pomocy? Chyba nie. Na tym polega dzisiejszy problem ludzkiej znieczulicy.
   Pierwszym przykładem prostej, nic nas nie kosztującej pomocy jest rozmowa. To chyba najłatwiejsza forma niesienia nie tylko pomocy, ale także zrozumienia. Każdy z nas chce mieć osobę która zrozumie i pocieszy w trudnej chwili. Kogoś, kto przytuli i powie "to nic, że nie wygrałeś w lotku, następnym razem ci się uda" i pójdzie z nami w zamian na lody (albo, jak kto woli - na piwo).

   Drugim przykładem może być okazanie ciepła i trochę zabawy w schronisku dla zwierząt. Ile milionów z nich czeka na nowy dom? Pomyślmy czy nas zbawi 30 minut spędzonych poza domem, skoro trzy razy więcej czasu spędzamy przy komputerze? Chyba nie. A ile to da radości temu biednemu psu, który został zwrócony po raz dziesiąty do schroniska, bo pogryzł nowe buty za połowę wypłaty? Wiele.

   W dzisiejszej dobie internetu możemy znaleźć wiele ciekawych stron internetowych, niosących pomoc. Weźmy na przykład pajacyka - tę stronę chyba każdy zna. Działa ona już od dawna. Jednym "klikiem" dajemy pajacykowi uśmiech. Jednocześnie, dokładamy się do jednego obiadu dla dzieciaków, który zaś powoduje u nich podniesienie obu kącików ust do góry. Prosta reakcja łańcuchowa, nie?

   Mogłabym wymieniać i wymieniać tysiące przykładów niesienia pomocy. Jednak chciałabym Wam wspomnieć o jednej akcji charytatywnej, a dokładnie o osobie która ją organizuje. Mateusz Pawłowski - uczeń klasy IV Technikum Administracyjnego przy SOSW dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej. Organizuje on akcję społeczną, polegającą na obdarowywaniu gadżetami szkolnymi dzieciaków. Gadżety to między innymi: naklejki, zeszyty, notesy, plany lekcji, linijki i zakładki do książek. Oto link do akcji z dodatkowymi informacjami. 
   Uważam że to akcja warta uwagi, bo pomaganie jest fajnie, czyż nie? 

57 komentarzy :

 1. Uważam że bardzo ważna jest pomoc dla drugiego człowieka.
  Miło też że napisałaś posta o takiej ważnej sprawie. Link już kliknięty, zaraz poczytam więcej na ten temat ;)
  Pozdrawiam ;*!
  http://weareloveitbebeauty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam Twoje dwa wpisy i o pomocy i o pasji.
  Moją pasją jest pomaganie :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz racje pomoc jest ważna. Żałuję tylko że w bydgoskim schronisku przyjmują już tylko pełnoletnich, gdyż było za dużo młodszych osób :/

  OdpowiedzUsuń
 4. NIe lubię tzw. pomocy coś za coś. To nie ejst pomoc, pomoc powinna powiem być z własnego serca, bo my tego chcemy, a nie oczekujemy rewanżu. Warto pomagać, bo nie wiadomo, kiedy my bvędizmey potrzebować od kogoś pomocy.

  julia-skorupka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja osobiście uwielbiam pomagać ludziom, i smuci mnie fakt że nie każdy człowiek pomaga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomaganie jest fajne! Sama działam w kilku wolontariatach i nie zrezygnuję z tego nigdy. Niesienie pomocy innymi daje radość tym osobą, ale i nam samym

  Pozdrawiam

  http://ladonnamodernaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że zwróciłaś uwagę, że pomagać można w różnoraki sposób. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że komuś pomogliśmy, np. uśmiechając się do tej osoby. Definicji pomagania może być wiele, a raczej kryteriów uznawania zachowań za pomocne lub niepomocne. Dobrze, że są ludzie, którzy zwracają na to uwagę w Internecie, tu przede wszystkim trzeba dbać o wrażliwość. Podziwiam młodych ludzi, którzy organizują takie akcje, jak chłopak, o którym piszesz. Przywraca mi to w wiarę w ludzi.

  Pozdrawiam
  Sam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie że wpadłaś na mojego bloga, cieszę się również że szczerze skomentowałaś post.
   Masz w 100% rację, że ludzi, którzy umieją pomagać a nie tylko mówią o pomocy, jest mało. Czasem nawet nie dostrzegamy, że ktoś na co dzień nosi maskę z uśmiechem, a tak naprawdę potrzebuje pomocnej ręki czy nawet szczerego uśmiechu.
   Pozdrawiam :)!

   Usuń
 8. Post idealny napisałaś! I pomoc jest wązna tak samo jak jej dawanie, to dobro do nas wróci :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każda obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Notatka z pięknym przesłaniem, chociaż zabolało mnie pojawienie się schroniska dla zwierząt, gdy w ogóle nie wspomniałaś o ludziach wykluczonych ze społeczeństwa. O tych, którzy nieraz zostali pożarci przez kredyty lub po prostu mieli pecha urodzić się w biednej bądź patologicznej rodzinie. Biorąc pod uwagę, że wielu z nas nie stać nawet na okazanie pomocy staruszce, której zakupy wysypały się z torby, cóż... Ich los jest straszny. A opcji pomocy, wbrew pozorom, wiele.

  Samo zgarnięcie czasem jednego z nich i kupienie mu obiadu. Radość, którą dostaje się w nieśmiałej odpowiedzi, jest nieporównywalna w swej szczerości do każdej, którą kiedykolwiek w życiu widziałem. Proste gesty, a cieszą i pomagają obu stronom, a przynajmniej tak to działa w moim przypadku.

  Tak czy siak samo przesłanie niezwykle mnie cieszy, zwracanie uwagi na problem znieczulicy społecznej jest ważne. Musimy z tym walczyć.

  http://realitedelalegende.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nie napisałam o tym. To też bardzo dobry przykład na to jak można pomóc drugiej osobie. Niestety takich ludzi, jest teraz coraz więcej. Branie kredytu i życie ponad stan jest teraz modne, a potem człowiek budzi się z pustą kieszenią i bez kluczy do domu.
   Takim ludziom, potrzebna jest szybka pomoc nie tylko pieniężna, ale doradcza gdzie się zgłosić itd.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 10. Pamiętajmy, że dobro wraca. Fajnie, że o tym napisałaś. calus

  OdpowiedzUsuń
 11. Pomoc zaczyna się choćby od uśmiechu, od podziękowania -tak, choćby za zakupy. Dzięki temu bowiem, poprawiamy komuś dzień i ofiarujemy swoją wdzięczność. Każda forma jest dobra, gdyż świadczy o odruchu człowieczeństwa, nawet jeśli nie przyniesie ze sobą efektów na jakie liczyliśmy. Bezinteresowny dar, który każdy bez względu na stan majątkowy może dać. Akcja jest mi znana, wspaniały sposób na rozprzestrzenianie ciepła z serc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak niestety, takich odruchów społeczeństwa jest coraz mniej. Panuje ludzka "znieczulica" która ogranicza zasięg pomocy innym. Trzeba pamiętać zawsze o tym, że dobro wraca czasem długo trzeba na ten powrót czekać, ale wraca.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 12. Pomoc niesiona drugiemu człowiekowi, jest czymś niesamowitym. Niestety w dzisiejszych czasach, wiele osób zapomniało czym jest bezinteresowność i "niesie pomoc" tylko wtedy gdy widzi w tym jakąś korzyść dla siebie...

  Poza tym... masz świetnego bloga! Bardzo mi się spodobał :) Obserwuję i będę tutaj często zaglądać :))

  alpaczkabloguje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Każdy może pomóc i często nie potrzeba do tego dużych (albo nawet żadnych) pieniędzy i wiele poświęconego czasu! ale nie wiem czemu jest taka wielka znieczulica albo lenistwo?

  Spotkałam się, że ludzie mają np. problem z wrzuceniem nakrętki do odpowiedniego pudełka (nakrętki są przekazywane na różne cele charytatywne) chociaz obok wrzucają butelkę z ta nakrętką ... wiem wiem myslenie czasem boli :(
  Można np. robiąc zakupy przez internet kliknać na fanimani.pl i dzięki temu przekazać kilka % ze swojego zakupy dla wybranej przez nas organizacji/fundacji. Tracimy tylko 1 minute więcej a dzięki naszym zakupom pomagamy innym :)
  Albo robiąc porządki w szafach, zamiast wyrzucać stare koce, ręczniki, koszulki przekazać potrzebującym fundacją, schroniską, które dają to swoim podopiecznym kotom, psom itd :)

  Myślę, że trzeba się nauczyć chcieć pomagać! a wtedy możliwośći jest wiele :) nawet uśmiech do obcej osoby idąc chodnikiem albo jadąc autobusem to juz jest wiele! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tej akcji z tą stroną internetową, jeszcze nie słyszałam. Muszę o niej koniecznie poczytać, dziękuję za informacje. Rzeczywiście jest wiele akcji charytatywnych które pomagają, nawet te nakrętki z butelek np. po mleku mogą komuś uratować życie :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 14. Osobiście uwielbiam pomagać, zawsze pomagam jeśli mogę, podobnie jak Ty dołożyłem cegiełkę w akcji Mateusza. Internet pomimo wielu swoich wad, może być bardzo pozytywnym źródłem pomocy dla innych :) http://mylifeismyonlylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że dołożyłeś cegiełkę w akcji Mateusza! :) Jestem Ci za to wdzięczna. Masz racje internet to nie tylko siedlisko hejterów, niektórzy umieją też pomóc.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 15. pomaganie na pewno jest fajne!

  nowy post, zapraszam:
  ewamaliszewskaoff.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Słyszałam o akcji Mateusza i sama zastanawiam się nad wzięciem w niej udziału. Faktycznie w dzisiejszych czasach panuje wielka znieczulica i rzadko spotykam się z osobami, które pomogłyby bezinteresownie. Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby pomóc człowiekowi. Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Pomagam jak leci, a może "pomagałam" wszystkim dookoła, a dostawałam z tego przysłowiową "figę z makiem". Ja wiem, że to powinno być bezinteresowne, ale ja np nie potrafię się nie odwdzięczyć za okazane dobro. Tyle, że inni... akurat to mają w nosie. Najgorzej jest, gdy nie mam możliwości pomocy drugiemu człowiekowi, wtedy dopiero dowiaduję się jakim to człowiekiem jestem :) Dlatego pomagam komu chcę, jeżeli widze staruszka w sklepie, który nie może czegoś znaleźć- pomagam. Jeśli małe dziecko płacze koło wózka przed biedronką- pomagam. Ale jeśli ktoś mnie jawnie wykorzystuje na "oczy kota ze Shreka", a potem nie ma żadnego "dziękuję". No to wielkie sorry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się z Tobą, jest też druga strona medalu - fałszywe żebranie o pomoc. Ludzie czasem nas wykorzystują i mają w nosie nasze uczucia. Jednak warto pamiętać - dobro wraca, zawsze. Później, wcześniej ale wraca ze zdwojoną siłą! :) Czasem warto pomóc i poczekać na swoją kolej "garści szczęścia".
   Pozdrawiam.

   Usuń
 18. Ja sobie postanowiłam, ze za każdym razem, kiedy doładuję sobie telefon, poślę SMS-a na jakieś chore dziecko. Niby jest to tylko złotówka, ale już mi się robi na sercu, gdy myślę, że jeśli będzie więcej takich darczyńców, to w końcu uda się uzbierać pieniądze na dany cel :)
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 19. Oh swego czasu odwiedziałam stronę, gdzie się klikało i w ten sposób psiak dostawał karmę. Może powinnam do tego wrócić ;)
  Niesienie pomocy innym jest pięknym czynem, jednak wszystkim nie pomożesz, świata nie zbawisz.
  zapraszam do siebie klik

  OdpowiedzUsuń
 20. Zawsze należy pomóc drugiej osobie, to świadczy także o nas samych :)
  + dodaje!

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo mądry wpis. Świetnie to wszystko ujęłas. Podałaś mocne argumenty i sposoby pomocy.Osobiście bardzo lubię pomagać ludziom i przede wszystkim zwierzętom. Dobro do nas wraca.
  Www.darjikas.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Zostałaś nominowana do Libster blog award
  http://4kajko.blogspot.com/2016/05/nominacja-do-libster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, zapewne niedługo odpowiem na pytania :)

   Usuń
 23. Super post sama osobiście staram się pomagać jak tylko mogę

  OdpowiedzUsuń
 24. Fajnie, że poruszyłaś taki temat. Moim zdaniem pomoc nie opiera się tylko na rzeczach materialnych, czasem tak jak napisałaś rozmowa czy nawet uśmiech może sprawić, że ktoś poczuje się lepiej :) Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Czasem tak niewiele trzeba by pomóc. Wystarczy uśmiech i miły gest, a ile jest obojętności na tym świecie... straszne! Ja sama dziś byłam jej świadkiem, kiedy to samochód zaniemógł mi na drodze. Stałam dobre 20 minut na dwupasmówce, tuż przed światłami (ruchomej trzeba dodać) i nikt nie pomógł. Dopiero wtedy zjawił się mój wybawca. Gatunek ludzi wymierający, pod ochroną :) Akcja z darmowymi gadżetami fajna :) Warta uwagi! Super!

  OdpowiedzUsuń
 26. Super post! Pomaganie innym według mnie jest fajne, ale też ma swoje minusy. Czasem chcemy komus pomóc, a ta osoba tego nie chce i potem wychodzimy na najgorszych ;/

  Zapraszam do siebie ;) -> nowy post!
  MÓJ BLOG-KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny post. Uważam że gdyby ludzie sobie nawzajem pomagali to życie było by łatwiejsze. Czasem wystarczy najdrobniejszy gest by pomóc innej osobie.... :)
  Pozdrawiam, karollayn.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Pomaganie drugiej osobie to świetna sprawa, moim zdaniem warto pomagać i starać się być dobrym człowiekiem :) tak jak mówisz, czasami nawet zwykły uśmiech może być dla kogoś pomocą :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Moim zdaniem człowiek nie może być obojętny wobec potrzebujących. Dobrze jest zrobić coś, co komuś może pomóc czy poprawić humor :)
  Super post!

  Mój blog - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 30. Pomaganie jest fajne! Pomaganie jest cool, ale w ostatnich czasach stalo sie MODNE, a nie BEZINTERESOWNE, co jest ważną wadą tej sytuacji. Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 31. Oczywiście, ze pomaganie jest fajne.:)
  tzanetat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie jestem zbyt towarzyską osobą więc rozmowa z kimś kogo nie znam nie wchodziłaby w grę. Jednak mogę wysłuchać kogoś kto tego potrzebuje i nie jest mi obcy. Jeśli chodzi o pozostałe przykłady pomocy to super sprawa. Jeśli chodzi o psiaki to chciałabym kiedyś pomagać w schronisku, a zwłaszcza, że gdy byłam młodsza obiecałam to sobie haha! A co do akcji Mateusza to słyszałam już o niej i jest to super pomysł.
  Littleredcherrysmile click

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja jestem bardzo komunikatywna i lubię pomagać, ale trafiłam do klasy ze znieczulicą państwową, więc już stępiłam w sobie tą umiejętność ;c
  http://lone-gunmens.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja chętnie pomagam innym bezinteresownie
  Pozdrawiam
  Love-styl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 35. Libię pomagać, z kolei nie znoszę, jak ktoś pomaga tylko wtedy, jak będzie coś z tego miał.

  supermama-z-klasa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Super, ciekawy blog :) miło się czyta ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Lubię pomagać innym :) Super post :)

  https://mlodamamakacpra.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 38. Fajny blog będę zaglądała częściej obserwuję :)
  http://ruudegirls.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 39. Wiadomo - pomagać trzeba. Właśnie kliknęłam w brzuszek pajacyka. :)

  http://photos-fashion-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 40. Czasami próbujemy na siłę nie widzieć problemu u drugiej osoby. Tak jak wspomniałaś nie kosztującą nas pomocą jest włąsnie rozmowa. A jak teraz brakuje ludzi, z którymi można porozmawiać, wyżalić się, bo oni mają tak naprawdę wszystko gdzies...
  Pomaganie jest fajne, owszem, ale czasem przykro jest gdy Ty dla osoby robisz wszystko, a ona by Cię sprzedała... Ale osoby z domu dziecka, chore, biedne czy zwierzaki ze schroniska zasługują na pomoc i wsparcie. Myslę, że warto pomagać, bo to niesie satysfakcję obu stronom ;)
  Pozdrawiam :)

  http://myslacinaczej29741.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 41. oczywiscie ze pomaganie jest fajne, ale tylko wtedy gdy robimy to bezinteresownie i nic w zamian nie oczekujemy :)

  obserwuje

  dblazkowska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 42. Pomoc jak karma zawsze Donos wróci. Ja staram się w miarę możliwości i czasu pomagać innym. Niektórzy poprostu serca nie mając przechodząc obok staruszki która ledwo niosła zakupy,ja wraz z Narzeczonym podwieźlismy ja do domu zostawiłam telefon i poprosiłam żeby dzwoniła w razie potrzeby.
  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 43. Codziennie staram się pomóc , chociażby poprzez kliknięcie w pajacyka :)
  Mogę prosić o KLIK ? :*

  OdpowiedzUsuń
 44. Fajny wpis, wpadnij do mnie jak masz czas https://starstrucklandyouth.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 45. Wystarczy odezwać się do kogoś, ponieważ nigdy nie mamy pewności czy taka osoba nie potrzebuje po prostu ciepła i wsparcia drugiej osoby. ;]

  OdpowiedzUsuń
 46. Warto pomagać! Dobro zawsze wraca do człowieka. Poza tym uśmiech osoby, której pomogliśmy jest dwa razy więcej warty niż jakieś inne rzeczy!

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo fajny post, ja staram si pomagać innym jeśli tylko mogę :)

  http://wooho11.blogspot.com/ - Zapraszam :) Jeśli Ci się spodoba - zaobserwuj :*

  OdpowiedzUsuń
 48. Bezinteresowność nie jest rzeczą łatwą to też w dzisiejszych czasach rzadko spotykaną. Dobrze, że istnieją strony gdzie mozna udzielić pomocy. Zle jednak, gdy pomoc nie ma kto.

  OdpowiedzUsuń
 49. Pomaganie jest fajne! Odkryłam to dopiero niedawno, jakoś wczesniej nie zwracałam zbytnio uwagi na pomoc innym (jak wsparcie finansowe, wolontariaty itp.). Bardzo fajne akcje organizuje fundacja razem łatwiej z poznania, tym samym pomagając chorym dzieciom :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Polecam ten i inne artykuły https://myedista.blogspot.com/2016/12/dlaczego-pomagamy-innym.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, każdy z nich motywuje mnie do działania :).
Napisz koniecznie w komentarzu adres swojego bloga, z chęcią poczytam coś nowego.